Bezprzewodowe kamery IP

Bezprzewodowe kamery IP

Bezprzewodowe kamery IP

Większość naszych kamer IP posiada możliwość połączenia bezprzewodowego. Nasze kamery posiadają 2 opcje:

Pierwsza opcja połączenia bezprzewodowego kamery IP Ad-Hoc:

kamery w tym trybie mogą pracować samodzielnie bez łączenia z routerem- kamera wysyła swoją sieć wifi i klient może połączyć się z kamerą bezpośrednio za pomocą telefonu lub komputera bezprzewodowo. Niestety są minusy takiego połączenia, a mianowicie aby móc przeglądać pliki z karty czy też mieć podgląd z kamery, trzeba być w obrębie wifi wysyłanego przez kamerę. 

Druga opcja połączenia bezprzewodowego kamery IP Router:

Łączymy kamerę po wifi z routerem(który ma dostęp do internetu) aby mieć zdalny podgląd do zasobów kamery. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca gdziekolwiek mamy dostęp do internetu, przeglądamy na żywo obraz jak również możemy przeglądać nagrania z karty i je pobierać.

Trzeba jednak pamiętać że kamera potrzebuje stabilnego połączenia i jeśli sygnał będzie dość słaby to niestety obraz będzie się zacinał, jak również może być problem z połączeniem z kamerą.

Jak działa kamera ip wifi ?

Kamera po wifi może pracować niestabilnie, proszę pamiętać że w dzisiejszych czasach każdy z nas ma jakiś router wifi i rozsyła swoją sieć wifi i niestety coraz trudniej jest znaleźć odpowiednią częstotliwość na której kamera będzie pracować stabilnie. Kamery IP w większości działają na paśmie 2.4Ghz, do wyboru w Polsce mamy 11 kanałów. Dobrze jest przetestować na komputerze który kanał w danym miejscu będzie odpowiedni.

Jak sprawdzić czy kamera będzie działać po WiFi  ?

Sprawa jest banalna, idziemy z laptopem w miejsce gdzie będzie montowana kamera, i otwieramy jakiś speed test w którym sprawdzamy wartość ping. Im mniejsza wartość tym lepiej, jeśli wartość ping jest poniżej 45ms to kamera powinna działać poprawnie w naszym przypadku tak jak poniżej ping wynosi 11ms więc jest rewelacja.. Ważne jest aby ping nie przekraczał 70-100 ms, ponieważ nie da się wtedy korzystać z kamery.

połączenie bezprzewodowe

Jeśli ktoś nie ma laptopa, można również podejść z telefonem, trzeba zainstalować np. ze sklepu Play aplikację speed test i w ten sam sposób sprawdzamy jaki jest ping. W naszym przypadku na telefonie wyszedł ping 29ms, natomiast również jest to bardzo dobry wynik i kamerę moglibyśmy łączyć bezprzewodowo bez najmniejszych problemów.

Sprawdzenie stabilnego połączenia do wifi

Dodatkowa ważnym parametrem jest również Upload, dla 1 kamery Full-HD musi wynosić przynajmniej 1.5Mbps.

Co to jest kamera IP i czym się różnią od analogowych kamer?

Kamera ip jest to urządzenie przetwarzające obraz cyfrowo, posiada numer identyfikacyjny mac adres, numer seryjny. Po połączeniu z routerem otrzymuje swój adres ip, ale może również pracować jako Acces Point aby komunikować się w sieci z innymi urządzeniami np. naszymi telefonami, komputerami itp. W kamerach IP obraz przesyłany jest cyfrowo dlatego technologia poszła dużo do przodu i obraz jest czysty bez pikselozy.

W kamerach analogowych niestety obraz jest dość słaby i nie ma możliwości połączenia bezprzewodowego, łączone były kablami koncentrycznymi do rejestratorów, które w większości nie były łączone do sieci. Aby użytkownik mógł przejrzeć pliki czy też miał możliwość podglądu przez kamery analogowe, musiał znajdować się w pobliżu kamer i połączyć monitor do rejestratora( w większości przypadków rejestrator z monitorem stał w odrębnym pomieszczeniu, ponieważ zajmował sporo miejsca i nie wyglądało to za dobrze). Nadal można spotkać takie rozwiązania ponieważ jeżeli ktoś zainwestował kilka lat temu duże pieniążki to nie chce zmieniać teraz technologii.

Udostępnienie portów dla kamery ip wifi w ustawieniach routera

Jeśli zakupicie nasze kamery ip, to ten problem was nie będzie dotyczył. Wszystkie nasze kamery działają w chmurze i nie jest wymagane przekierowanie portów, aby mieć zdalny dostęp.

Jeśli ktoś się uprze i nie chciałby aby kamera działała w chmurze, to również posiadamy takie kamery na których można wyłączyć chmurę i mieć zdalny dostęp poprzez przekierowanie portów. minusem takiego rozwiązania jest to że potrzebujemy publiczny, najlepiej stały adres IP.

kamera ip wifi jaką wybrać

Jeśli chodzi o kamery IP WiFi to wybór jest uzależniony od tego co chcemy monitorować i w jakich warunkach. Zapraszam do tego artykułu w którym również poruszyłem ten temat Wybór kamery IP

Podsumowanie:

WiFi:

  •  wygoda
  • mniejsze koszty
  • niestety gorsza jakość
  • częste problemy z połączeniem

Kablowe:

  •  stabilne połączenie
  • wyższe koszta
  • problem z ułożeniem kabli
  • mniejsze problemy w przyszłości

Jeśli stoicie przed wyborem kamery, to nie szukajcie kamer analogowych- to już przeszłość. Są również przejściówki kamer tz. kamery AHD, obraz jest w nich już trochę lepszy niż w analogowych ale i tak jeszcze im brakuje do kamer IP.

Odnośnie połączenia kamery, jeśli macie możliwość połączenia po kablu, to nie zastanawiajcie się i łączcie kamerę w ten sposób a będzie mniej problemów i tak musicie doprowadzić jakieś zasilanie do kamery więc można zrobić 2 w 1 za pomocą adapterów poe.

Jeśli macie pytania, uwagi zapraszam do dyskusji.

Zapraszam również do zakupu naszych bezprzewodowych kamer IP

Komentarze

Leave a Reply