Tani Monitoring

Tani Monitoring

Tani monitoring dla każdego

Jeśli ktoś nie ma pieniędzy aby zamówić firmę która wykona profesjonalną instalację monitoringu, lub też chciałby samemu wykonać taką instalację, to zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Na początku, zastanówcie się jaki budżet możecie przeznaczyć na monitoring. Aby zobrazować ile może kosztować monitoring który wykonamy na własną rękę, opiszę to na przykładzie monitoringu dla domku jednorodzinnego.

Monitoring dla domku jednorodzinnego

Wiadomo że chcielibyśmy mieć pewność monitoringu z każdej strony, więc potrzebujemy minimum 4 kamery IP.

Wybór kamery ip

Koszt kamer może się wahać między 200zł/szt do nawet kilku tysięcy zł za kamerę. Natomiast nasze założenie jest tani monitoring dla każdego.

Zajmuję się montażem kamer od kilku lat i wiem że droższe kamery nie znaczą lepsze, najważniejsze są funkcje jakie kamery posiadają oraz czy w Polsce jest serwis. Jeśli zakupicie nasze kamery IP, macie pewność że nawet po okresie gwarancyjnym jest możliwość serwisu w Polsce oraz możecie liczyć na szybką naprawę, również za nie duże pieniądze. Ale wystarczy tej samo reklamy i przejdźmy do konkretów.  Jeśli chcielibyście mieć podgląd z tych kamer na telefonie jak również komputerze zdalnie czy też lokalnie i nie potrzebujecie zaawansowanych funkcji typu ptz - kamera obracana z zoomem, to wystarczy taka kamera IP FullHD, możecie się zapytać dla czego ta kamera a nie tańsza np. tak kamera hd ? Wybór jest oczywisty, za nie dużą różnicę kwotową mamy kamerę już FullHD, dzięki czemu będziemy mieli szerszy kąt widzenia z kamery, więc będziemy widzieli więcej. Kamera FullHD posiada wiele opcji, między innymi czujnik zmierzchu, czujnik ruchu, alarm z powiadomieniem na e-mail czy też zapis na ftp.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem kamery ip ?

Jeśli już zdecydujemy się na monitoring to jeszcze trzeba zastanowić się nad połączeniem kamery tz. czy kamera będzie połączona po kablu czy też po wifi, jeśli mamy już elewację położoną na domku to większość już nie chce psuć wyglądu czy też nie ma pomysłu jak schować kabel i decyduje się połączyć kamerę po Wi-Fi. Oczywiście nie jest to błąd i można kamerę łączyć bezprzewodowo ale tak czy inaczej musimy dostarczyć zasilanie i trzeba sprawdzić czy w miejscu gdzie będzie kamera jest wystarczający sygnał wifi aby podgląd z kamery był w miarę płynny. Jak sprawdzić sygnał opisałem w tym artykule Bezprzewodowe kamery IP.

Czy jeszcze coś potrzebujemy?

W zestawie z kamerą otrzymujecie zasilacz oraz instrukcję w j.polskim możecie pobrać ze strony kamery zakładka załączniki. Więc pozostaje tylko przymocować kamerę doprowadzić zasilanie i cieszyć się tanim monitoringiem.  Proste Prawda?

Ile za taki monitoring weźmie firma ?

Jeśli ktoś zdecyduje sie na firmę która ma podjechać i zamontować takie kamery to w zależności od trudności wykonanej instalacji cena za samą usługę wahać się będzie od 1tyś zł do 2tyś i do tego jeszcze zawsze instalują swoje kamery które do najtańszych nie należą i całkowity koszt takiego monitoringu może zamknąć się nawet 5-7 tysiącach złotych.

Ile w takim razie wyjdzie nasz tani monitoring?

Proste podsumowanie, 4 kamery to koszt około 1000zł + kable lan jeśli łączymy po kablu załóżmy 200 metrów kabla metr kabla kosztuje około 1.50 /metr bieżący-kabel Lan zewnętrzny odporny na warunki atmosferyczne czyli koszt około 300zł jeśli chcemy również puścić zasilanie tym kablem to jeszcze dokupujemy adapter POE na 4 kamery potrzebujemy 4 szt, koszt 13zł/szt = 52zł i to wszystko, odchodzą koszty instalacji przez firmę.

Całość to koszt 1350zł - mało co?, jeśli zdecydujecie się na droższe kamery to w takiej kwocie możecie zakupić może jedną kamerę lub jeszcze będziecie musieli dołożyć.

Podsumowując

Realizacja taniego monitoringu jest jak najbardziej możliwa, ale trzeba zrobić to z głową. Jeśli zakupicie jakieś kamery na które nie będziecie mieli serwisu w Polsce i któraś wam padnie np. za rok to może się okazać że już nie ma takich kamer na rynku i będziecie musieli kupić inną kamerę na innej aplikacji nie koniecznie lepszą.

jeśli macie pytania śmiało pytajcie, zawsze staram się doradzić.

Komentarze

Leave a Reply