Darmowa wysyłka

Nowe Produkty

Nowe Produkty
Wszystkie nowe produkty
2 kamery na 1 kablu. Jak podłączyć kamery?

2 kamery na 1 kablu. Jak podłączyć kamery?

Czy można podłączyć 2 lub więcej kamer na 1 kablu?

Często spotykamy się z już istniejącą instalacją wykonaną pod kamery, ale okazuje się że potrzebujemy podłączyć więcej kamer niż jest wyprowadzonych przewodów. Jeśli możemy to przeciągamy kolejną skrętkę ale jeśli nie mamy takiej możliwości, z pomocą przychodzą nam inne rozwiązania o których opowiem w dalszej części artykułu.

Na początek, żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy podzielić kamery na 2 kategorie.

  1. Kamery IP PoE,
  2. Kamery IP bez zasilania PoE.

Ad.1 Zasilanie kamer PoE

       Często ludzie nie wiedzą o co chodzi z zasilaniem kamer PoE i jak je podłączyć. W przypadku kamer PoE zazwyczaj zasilanie idzie bezpośrednio od switcha/rejestratora PoE, który umożliwia właśnie zasilenie innych urządzeń i wystarczy podpiąć bezpośrednio skrętkę do np. rejestratora i kamery.

zasilanie kamery poe

Należy pamiętać iż napięcie od urządzenia zasilającego zazwyczaj wynosi od 48-52V, natomiast kamera potrzebuje 12V. Dlatego często w wewnątrz kamery lub na przewodzie kamery znajduje się przetwornica która redukuje napięcie z 52v do 12V.

Zasilanie kamer PoE

Dodatkowo w Kamerach PoE ozikam.pl, gniazdo Rj45 posiada oddzielną jedną linię, właśnie na wyższe napięcie, oraz na podłączenie bezpośrednio zasilacza 12V, w przypadku jak ktoś chciałby używać kamery bez rejestratora lub switcha PoE.

Warto również dodać iż kamery ip bez PoE na stornie ozikam.pl, są odpowiednio zabezpieczone i nawet jeśli ktoś podepnie taką kamerę pod gniazdo z zasilaniem PoE, nic się nie stanie - kamera się nie spali i oczywiście również się nie uruchomi.

Jak już wiemy jak odbywa się zasilanie kamer, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie.

Czy da się podłączyć 2 lub więcej kamer IP PoE na 1 przewodzie/skrętce?

Oczywiście że się da, można to zrobić na 2 sposoby.

  1. Pierwszy sposób, to podłączenie skrętki do np. rejestratora (nie musi być PoE), następnie 1 przewód idzie w miejsce gdzie będą kamery i własnie w tamtym miejscu instalujemy Switcha PoE który będzie nam zasilał 1 do nawet 24 kamer (wszystko zależy od switcha PoE)

Schemat połączenia:

Połaczenie kilku kamer na 1 przewodzie

Oczywiście w miejscu gdzie instalujemy switcha musimy posiadać zasilanie 220V, dlatego takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest właśnie możliwość połączenia większej ilości kamer, a minusem jest wymagane zasilanie w miejscu umieszczenia switcha.

         2. Drugim Rozwiązaniem znacznie prostszym, jest zastosowanie Extendera PoE.

Takie rozwiązanie umożliwia nam zasilenie kamery bezpośrenio z Extendera, oraz przedłuża nam o kolejne 100 metrów odległość podłączenia kamer IP. Skrętka jest podłączana do Rejestratora PoE lub Switcha PoE, następnie prowadzimy przewód w miejsce gdzie chcemy posiadać 2 kamery IP PoE na jednym kablu (odcinek skrętki nie powinien przekraczać 100 metrów) i stosujemy extender PoE. Obecnie na stronie ozikam.pl możecie znaleźć extender PoE na 2 kamery natomiast w krótce pojawi się również pasywny(nie potrzebuje dodatkowego zasilania) extender na 4 kamery ip PoE.

Schemat połączenia:

Połaczenie 2 kamer na 1 kablu

    Ad 2. Czy da się podłączyć kilka kamer IP, które nie posiadają zasilania PoE na jednym przewodzie/skrętce?

   Kamery IP można łączyć na wiele sposobów, ogranicza nas jedynie wyobraźnia, nawet jeśli kamera nie posiada PoE, zawsze można użyć Splitera PoE, który pełni funkcję przetwornicy i kamera bez PoE, zamienia się w kamerę z PoE :), a co za tym idzie, można łączyć kilka kamer na 1 przewodzie tak jak powyżej.

Połączenie kamer Ip bez poe
połączenie kamer bez poe na 1 kablu

Istnieją również sposoby bez wykorzystania zasilania PoE i można np. 2 kamery podłączyć na 1 przewodzie wykorzystując adapter sieciowy, który umożliwia wykorzystanie 8 żył w skrętce i podłączenie 2 kamer na 1 przewodzie. Minusem takiego rozwiązania jest to że musimy przy kamerze dać zasilanie, czyli podłączyć zasilacz 12V.

Schemat:

Schemat podłączenia 2 kamer na 1 kablu

Istnieje również metoda zasilenia kemer bez PoE po kablu, ale najlepiej jak obejrzycie film, na którym jest wszystko dokładnie wytłumaczone.

Połaczenie i zasilanie kamer na 1 kablu


Zasilenie kamer na 1 kablu