Ramka
Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na Warunki i zasady korzystania z plików cookie.
Najnowsze posty

Kamera po IP czy p2p ?

Kamera po IP czy p2p ?

Kamera po IP czy p2p ?

Dużo osób zadaje pytanie czy jeśli podłączy kamerę do swojego routera, to już będzie miał dostęp zdalny. Obecnie kamery IP do monitoringu oferują dostęp P2P oraz po IP przez aplikację lub program na PC, który za darmo udostępnia producent danej kamery. Ale które połączenie jest lepsze i jak łączyć kamerę IP ?

Jakie korzyści oferuje nam połączenie kamery po p2p ?

Na początek wyjaśnię iż wszystkie kamery IP jak również rejestratory na stronie ozikam.pl oferują połączenie p2p. Jest to połączenie peer to peer co oznacza iż w przypadku połączenia z kamerą mamy bezpieczne połączenie jak również możemy zarówno odbierać dane jak również wysyłać. Właśnie dlatego mimo iż nie posiadamy stałego adresu IP lub też Publicznego IP, możemy mieć podgląd z kamery, jak również konfigurować ją zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji.

Ale jak dokładnie odbywa się połączenie p2p ?

Kamera wysyła próbę rejestracji do serwera p2p(peer-to-peer), i jeśli serwer ją zweryfikuje poprawnie po unikalnym numerze ID/UID (numer seryjny), kamera będzie mogła wysyłać streaming do aplikacji na której dana kamera jest dodana, właśnie po tym numerze ID/UID. Kamera co jakiś czas odpytuje serwer, natomiast w przypadku otwarcia aplikacji następuje wysłanie zapytania ICMP przez aplikację do serwera i oczekiwanie odpowiedzi. Jeśli otrzymamy odpowiedź od serwera, następuje połączenie bezpośrednio z kamerą właśnie przez połączenie p2p (peer-to-peer). Jeśli nie otrzymamy z jakiś względów odpowiedzi, na aplikacji pojawi się buforowanie. Najczęściej przyczyną długiego buforowania podglądu obrazu z kamery jest słabe połączenie pomiędzy kamerą a urządzeniem na którym mamy otwartą aplikację/program do zarządzania daną kamerą.

Połączenie p2p z kamerami ip


Połączenie Kamery po IP

Obecnie nie wszystkie kamery IP oferują połączenie po IP, ponieważ producent stawia na połączenie opisywane powyżej czyli p2p(punkt tu punkt).

Kamery ze strony ozikam.pl które oferują zarówno połączenie p2p jak również połączenie po IP

  1. Kamery na aplikacji CamHi Pro
  2. Kamery na aplikacji xmeye
  3. Kamery na aplikacji p6slite
  4. Kamery na aplikacji EseeCloud
  5. Rejestratory IP

Jeśli chcemy uzyskać połączenie z kamerą poza naszą siecią lokalną, musimy posiadać publiczne IP, jak również najlepiej stałe ip żeby nie korzystać z DDNS które bardzo często powoduje problemy w sieci lokalnej. Dodatkowo jak już posiadamy stałe publiczne IP, należy jeszcze przekierować odpowiednie porty na naszym routerze aby dane zapytanie trafiło właśnie do kamery. Załóżmy iż nasza kamera posiada otwarty port TCP 34567 i chcielibyśmy móc zarządzać kamerą poprzez aplikację lub program zdalnie. Na początek musimy znać adres IP kamery, jak znaleźć adres IP możecie dowiedzieć się w tym artykule Jak znaleźć adres IP kamery Następnie jak już posiadamy taką wiedzę, logujemy się na nasz router i przekierowujemy port zewnętrzny np.5050 na wewnętrzny 34567 do konkretnego adresu IP (naszej kamery np. 192.168.1.15). Nie będę pokazywał jak zrobić przekierowanie portów na routerze, ponieważ obecnie jest bardzo dużo producentów i niestety na każdym robi się to w innym miejscu. Natomiast ogólna zasada jest taka sama.

Połaczenie kamery po IP


Połączenie kamery po p2p vs Połączenie kamery po IP

Oba typy połączeń kamery mają swoje zalety i wady, natomiast jakie połączenie wybierzecie, to już zależy od waszych potrzeb.

W przypadku połączenia kamery po p2p niekwestionowaną zaletą jest łatwość konfiguracji. Wystarczy połączyć kamerę z dostępem do internetu, następnie dodać kamerę do dedykowanej aplikacji/programu i to wszystko.Dodatkowo nie musimy się martwić o publiczne IP, tak naprawdę użytkownika końcowego nie musi interesować nawet jak działa takie połączenie, ważne że działa :)

Minusem połączenia peer-to-peer jest fakt iż takie połączenie posiada lekkie opóźnienie w przesyłaniu obrazu, czasami nawet 1-2 sekundy. Dodatkowo jeśli serwer p2p z jakiś względów przestanie działać, to my również utracimy możliwość komunikacji z kamerą. Warto również wspomnieć o tym iż nawet jeśli znajdujemy się w sieci lokalnej gdzie jest podłączona kamera, takie połączenie również odbywa się przez serwer p2p i mimo że jesteśmy obok kamery to opóźnienie będzie nadal widoczne.

W przypadku połączenia kamery po IP, tak jak opisywałem powyżej, musimy znać się na konfiguracji routera aby odpowiednio przekierować porty jak również odpowiednio zabezpieczyć kamerę żeby nikt się na nią nie włamał. Oczywiście musimy dodatkowo posiadać publiczne IP jeśli chcemy przeglądać obraz zdalnie. Natomiast takie połączenie oferuje dużo płynniejszy obraz i praktycznie bez opóźnienia. Dodatkowo mamy pewność że łączymy się bezpośrednio z kamerą więc nie interesuje nas serwer który może przestać działać.

Reasumując, wybierając kamery IP na stronie ozikam.pl, macie pewność że kamery działają po p2p (łączymy kamerę z internetem, dodajemy kamerę do aplikacji/ programu i to wszystko). Jeśli nie zważacie na minimalne opóźnienia, jak również nie posiadacie publicznego IP, lub się na tym nie znacie i nie chcecie znać, wybierzcie kamerę która wam pasuje według waszych wymagań i połączcie ją po p2p. Dodatkowo połączenie p2p jest dużo bezpieczniejszym połączeniem, biorąc pod uwagę fakt iż takie połączenie jest szyfrowane, jak również nie przekierowujemy ruchu z zewnątrz bezpośrednio na kamerę. W przypadku połączenia kamery po IP ryzyko włamania się na kamerę jest bardzo duże.

    Leave a Reply